Math Symbol

Οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία των κατατακτηρίων εξετάσεων του ακαδ. έτους 2023 - 2024 του Τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών, καλούνται να υποβάλλουν την αίτησή τους και τα απαραίτητα δικαιολογητικά από την 1η έως την 15η Νοεμβρίου 2023.

Δικαιούμενοι υποβολής αίτησης είναι οι Πτυχιούχοι Πανεπιστημίου, ΤΕΙ ή ισοτίμων προς αυτά, ΑΣΠΑΙΤΕ, της Ελλάδος ή του εξωτερικού των οποίων ο τίτλος σπουδών έχει αναγνωρισθεί από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ή ανήκει στα μητρώα των αναγνωρισμένων ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης της αλλοδαπής και τύπων τίτλων σπουδών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής που τηρεί και επικαιροποιεί ο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. βάσει του άρθρου 304 του Ν. 4957/2022 όπως ισχύει, καθώς και oι κάτοχοι πτυχίων ανώτερων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων, σε ποσοστό 12% επί του αριθμού εισακτέων στο Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικών – Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Δικαιολογητικά

• Αίτηση (On-line Σύστημα Αιτήσεων Πανεπιστημίου Αιγαίου , http://katataktiries.aegean.gr)
  • Αντίγραφο πτυχίου ή πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών. Προκειμένου για πτυχιούχους του εξωτερικού ακολουθείται η διαδικασία των παραγράφων 4 και 5 του άρθρου 304 του ν. 4957/2022, όπως ισχύει, σύμφωνα με την οποία:
    • Τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) δεσμεύονται από τα Μητρώα: α) Εθνικό Μητρώο Αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης της αλλοδαπής και β) Εθνικό Μητρώο Τύπων Τίτλων Σπουδών Αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων της Αλλοδαπής του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα ανωτέρω Μητρώα, ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.doatap.gr/anagnorish/mitroa/
    • Σε περίπτωση που ο τίτλος σπουδών έχει απονεμηθεί από Ίδρυμα που συμπεριλαμβάνεται στον κατάλογο των αλλοδαπών ιδρυμάτων που απονέμουν τίτλους σπουδών που οργανώνονται μέσω συμφωνίας δικαιόχρησης με ιδιωτικούς φορείς στην Ελλάδα, υποβάλλεται επιπροσθέτως των λοιπών δικαιολογητικών και Βεβαίωση Τόπου Σπουδών από το Πανεπιστήμιο της αλλοδαπής. Αν ως τόπος σπουδών ή μέρος αυτών βεβαιώνεται η ελληνική επικράτεια, ο τίτλος σπουδών δεν αναγνωρίζεται, εκτός αν το μέρος σπουδών που έγιναν στην ελληνική επικράτεια βρίσκεται σε δημόσιο Α.Ε.Ι. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ανωτέρω Μητρώο, ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.doatap.gr/anagnorish/katalogos-allodapon-idrymaton-pou-aponemoun-titlous-spoudon-stin-ellada/
    • Σε περίπτωση που κάποιο Ίδρυμα ή τίτλος σπουδών της αλλοδαπής δεν έχει καταχωρηθεί στα σχετικά μητρώα, ο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. εξετάζει αυτεπαγγέλτως ή κατόπιν αιτήματος από την αρμόδια Γραμματεία του Τμήματος αν πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις και με απόφασή του τα εντάσσει στα μητρώα.

Εξετάσεις

Η διεξαγωγή των εξετάσεων θα πραγματοποιηθεί κατά το διάστημα 01 έως 20 Δεκεμβρίου 2023, στο Καρλόβασι, Σάμου. Το πρόγραμμα ανακοινώνεται παρακάτω στην τρέχουσα σελίδα, καθώς και στις ανακοινώσεις του Τμήματος.

Εγγραφή

Σε περίπτωση επιτυχίας θα πρέπει να κατατεθούν στη Γραμματεία του Τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών-Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών για την εγγραφή :

• Απλό φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
  • 1 (μια) πρόσφατη φωτογραφία τύπου ταυτότητας έγχρωμη ή ασπρόμαυρη

Με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος  οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται από την εξέταση μαθημάτων ή ασκήσεων του προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής που διδάχθηκαν πλήρως ή επαρκώς στο Τμήμα ή τη Σχολή προέλευσης. Με την ίδια απόφαση, οι κατατασσόμενοι υποχρεώνονται να εξεταστούν σε μαθήματα ή ασκήσεις, τα οποία σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών κρίνεται ότι δεν διδάχθηκαν πλήρως ή επαρκώς στο Τμήμα ή τη Σχολή προέλευσης. Ο φοιτητής που επιθυμεί να απαλλαγεί από την εξέταση μαθημάτων ή ασκήσεων του προγράμματος σπουδών του Τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών, καλείται να καταθέσει στη γραμματεία του Τμήματος:

• Οδηγός Σπουδών Τμήματος προέλευσης
  • Πρωτότυπο ή Επικυρωμένο αντίγραφο της αναλυτικής  βαθμολογίας
  • Αίτηση για αναγνώριση μαθημάτων (Εκτύπωση εδώ)
  • Πίνακας αντιστοίχισης μαθημάτων (Εκτύπωση εδώ)

Υπουργικές αποφάσεις

1. Υπουργική Απόφαση Φ1/192329/B3/13.12.2013 (ΦΕΚ 3185/16.12.2013): Διαδικασία κατάταξης πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
  2. Υπουργική Απόφαση 92983/Ζ1/11-06-2015 (ΦΕΚ 1329 τ. Β’/02-07-2015) "Τροποποίηση της με αρ. Φ.1/192329/Β3/13-12-2013 (ΦΕΚ 3185 Β’) 'Διαδικασία κατάταξης πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης' Yπουργική Aπόφαση 'Διαδικασία κατάταξης πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης."

»Πρόγραμμα κατατακτήριων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2023-2024

»Ανακοίνωση προγράμματος κατατακτήριων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2023-2024

»Ανακοίνωση υποβολής αιτήσεων κατατακτήριων εξετάσεων 2023-2024

»Ανακοίνωση για τη διεξαγωγή των κατατακτήριων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2023-2024